את ביתנו אנו בונים תוך כדי שימוש בחומרים רבים ושונים. את החומרים הללו אנו חוצבים, ומייצרים תוך כדי התבססות הן על מחצבים טבעיים והן על חומרים מעשה ידי אדם וכן השכרת כלים שונים כגון השכרת מערבל בטון נייד. את הבית המוגמר יש לצבוע, לסייד ולצפות במלט, לעצב מבפנים ומבחוץ, להתקין מערכות חשמל וביוב, השקיה וחימום תוך שאנו משתמשים ומנצלים את משאביו ההולכים ומדלדלים של כדור הארץ בו אנו חיים. ויחד איתם את משאבינו הכספיים המצטמקים והולכים בתהליך הבניה של בית חלומותינו.

בתגובה, מסתמנת מגמה עולמית של בנייה שונה. בניה המבוססת על חומרים ממוחזרים ומקומיים תוך שימת דגש על איכות הסביבה. בניה זו נקראית הבניה הירוקה.

הבנייה הירוקה כשמה כן היא "ירוקה" .בנייה שמטרתה יצירת סביבת מגורים בריאה ונוחה תוך כדי שימוש במשאבים וחומרים מתכלים , ומתן דגש על תכנון שיאפשר את החיסכון המקסימלי באנרגיה מתוך שאיפה לשמירה על איכות הסביבה .

אסטרטגיות הבנייה הירוקה הינן בראש ובראשונה שימוש בחומרים "ירוקים" ותכנון קפדני לשמירה על הבית הנבנה למשך כל ימי חייו ,דבר המצריך איפה שיתוף פעולה בין כל הנוגעים בדבר, היזמים, האדריכל, הקבלנים, ופועלי הבניין. האסטרטגיה דומה לעיתים ל-אילוף כלבים, שזה אומר שינוי בתפיסת הבנייה המקובלת .

בנייה ירוקה מצריכה שימוש באמצעים שונים:
• שימוש בחומרי בניה הדורשים מעט אנרגיה לצורך ייצורם.
• תכנון נכון של שטח הבית תוך שימת דגש על כיווני אוויר ותאורה טבעיים .
• שימוש בחומרי בניה מקומיים וממוחזרים.
• שימת דגש על בידוד תרמי של הגג ,הקירות והחלונות.
• מחזור פסולת ומי ביוב ( מים אפורים)
• ניצול ותכנון חסכוני של שטח הבית
• שימוש בחומרי בניה מתכלים (אפילו חציר!)
• חומרי בניה עמידים בעלי עלויות אחזקה נמוכות.

למרות שעל פניו נראית הבנייה הירוקה כפרוייקט גרנדיוזי וקשה לביצוע שעלויותיו אסטרונומיות, במציאות ההפך הוא הנכון. לפרוייקט זה נדרש ,אמנם תכנון מוקדם ממש כמו עם טיולים מאורגנים. צריך לדעת מראש ולתאם עם כל המעורבים בפרוייקט הבניה את המבנה, תהליך בנייתו והחומרים שמהם ייבנה. אך התוצאה יכולה להיות מספקת ביותר. בתים ירוקים הינם נוחים מאוד לדיירים בעלי הזיקה הסביבתית. הם מתאפיינים באור טבעי החודר מבעד לחלונות הממוקמים במיקומים אסטרטגים, ונהנים מחיסכון בחשמל,בהוצאות קירור וחימום, (בשל שימת הדגש על חומרי הבידוד השונים) ובהוצאות המים, מהשקיית הגינה ועד לשטיפת הכלים.

בישראל הבנייה הירוקה נמצאת ב"פיגור" לעומת שאר העולם אך גם אצלינו מתחילות להופיע הסנוניות הראשונות של המגמה הירוקה הזאת. שכונת הגולף החדשה המתוכננת בקיסריה היא אחת מפרוייקטים ירוקים אלו, וכמוה גם פארק התעשיה הירוק בקרית אריה. האם בעוד מספר שנים יהפכו כל בתינו לירוקים? או האם לשכונות ירוקות אלו נגיע בסופו של דבר לבקר ולהתרשם רק במסגרת טיולים מאורגנים ?
לחץ לכניסה לאתר amtools.co.il לפרטים